Hlavní výhodou tvářeného závitu je jeho lepší kvalita a větší pevnost. To je
tím, že při tváření závitu dochází ke zpevnění povrchu závitu, protože materiál
se procesem tváření zhustí. Závit má tedy větší statickou i dynamickou pevnost.
Vlákna v materiálu nejsou přerušena v profilu závitu jako u řezaných závitů.
Dosáhneme také rovnoměrnější kalibrace závitu.
Proces tváření vyžaduje vyšší
řezné rychlosti. Což přesně potřebujeme, abychom naše závity udělali rychle a
dosáhli tak lepší efektivity obrábění. Řezná rychlost při tváření je zpravidla
minimálně o 100% vyšší než je při řezáni závitů.
Díky tomu, že závit je krásně hladký, neulpívá na něm tak snadno kov, například při zinkování, Tím ušetříte případnou další nepříjemnou operaci, kterou je čištění závitů po pokovování výrobků.
Další skvělou zprávou pro vás, pokud se rozhodnete závity tvářet je, že vám závitník vydrží asi 10 krát déle než řezací závitník. V procentuálním vyjádření to vypadá ještě lépe: vydrží o 1000 % více než řezací závitník. Pro vás, kteří závitníky brousíte, je tu jedná slabší zpráva: tvářecí závitníky se po opotřebování nebrousí. Ale vzhledem k tomu, že vydrží 10 krát víc než ten řezací, tak to zase tolik nebolí.
Nezanedbatelnou výhodou je také to, že používáte stejný závitník pro průchozí i slepý (neprůchozí) otvor. Takže vám stačí jeden závitník příslušného rozměru a stoupání a můžete závitovat široké spektrum otvorů. S tím souvisí i velká univerzalita tvářecích závitníků co se týče obráběných materiálů. Materiály, které se dají tvářet tvoří rozhodně více než polovinu průmyslově používaných materiálů. Patří zde automatové a konstrukční oceli s pevností v tahu do 800 MPa, nástrojové oceli s pevností v tahu do 1100 MPa, cementační a nitridační oceli s pevností v tahu do 1100 MPa, hliník a slitiny s obsahem křemíku (Si) do 10 %, měď a její slitiny a další tvářitelné materiály.
Když máte na výkrese závit do hloubky větší než 2,5 x D, tak je to pro řezací závitník na hranici bezpečnosti, ale máte bezpečnou cestu a tou je tvářecí závitník. Tím můžete závitovat s doporučením výrobce až do hloubky 3xD.
To co vás nebude moc bavit je o něco vyšší cena tvářecího závitníku, což ale jeho výkonnost a životnost mnohonásobně nahradí. Musíte také dávat pozor pro jakou oblast průmyslu vyrábíte. Tváření závitů se totiž nemůže používat v potravinářském a leteckém průmyslu a v medicínské technice.
VYBERTE SI ZDE TEN
NEJVÝKONNĚJŠÍ TVÁŘECÍ ZÁVITNÍK PRO VAŠI APLIKACI
Chcete nám něco sdělit o našich produktech nebo e-shopu? Neváhejte napsat.